How Much Does a Cone of Yarn Cost?
- Posted on: 2020-08-18
- |
- Views: 19888
- |
- Category:
- ▸ How-To's
Originally published on January 7, 2011
If you’ve been into the shop, you’ve probably noticed that we do things a little differently than most yarn shops. Our shelves are not filled with skeins, nor hanks, nor balls. We’re all about the cones.
If you’ve been into the shop, you’ve probably noticed that we do things a little differently than most yarn shops. Our shelves are not filled with skeins, nor hanks, nor balls. We’re all about the cones.
How
much does a cone of yarn cost? Well, that’s entirely up to you,
because another main feature that sets Yarnia apart is that we sell our
yarn by the pound.
Now,
this might seem pretty straightforward if you’re looking for an
all-wool yarn, or half a pound of bamboo: figure out how much you need,
and multiply that by the per-pound price, right?
But
things get a little more complicated when you’re thinking about
blending different fibers, as customers often want to do. And why
wouldn’t you? By mixing wool and silk, you get the best of both worlds —
the warmth and economy of wool, with the sleek sheen and luxury of
silk. But, as you may have guessed, wool and silk are pretty far apart
on the price spectrum.
Fingerless gloves made from a merino/silk blend
So
how do we figure out how much this yarn is going to cost? You may have
noticed us noodling around with this little device before giving you
the quote for your custom yarn.
All
this is, is a spreadsheet that I designed, way back when we opened,
that calculates the final price-per-pound for us — based upon the price
per pound, and yards per pound, of each of the “ingredient” yarns you
choose.
Let’s
say you want to put together this yarn: one strand of white alpaca, a
cream-colored merino wool, a regular white wool, and a light blue silk.
All we need to do here is enter the prices per pound and yards per pound (YPP) into each of the rows in our little spreadsheet…
And
voila! It spits out the final price per pound for us there, in the
bright blue box, as well as (handily enough) the YPP of the combined
yarn (in the orange box). Now we know that if you want, say, half a
pound of this yarn, you’ll be getting 317 yards, and it will cost you $28.82.
Sigh. I love spreadsheets.